
Astrid Boons vliegt met Deep Time uit bij Korzo als huismaker

Met de wereldpremière van Deep Time zwaait Astrid Boons haar tijd bij Korzo af. Sinds 2016 was ze aan het makershuis verbonden. Na een danscarrière bij NDT2, Krisztina de Chatel, GoteborgsOperans Danskompani en Pina Bausch, werkte ze binnen Korzo aan haar ontwikkeling als maker. Khôra was daarbij haar grote productie. Het vervolg daarop, Deep Time, gaat komende vrijdag bij CaDance in première. We blikken terug en vooruit met Astrid.
Q: Als je terugblikt op jouw tijd als maker bij Korzo, wat is je dan het meeste bijgebleven? Is er een specifiek hoogtepunt waar je trots op bent?
A: “Eigenlijk ben ik trots op het hele traject dat ik heb afgelegd. Ik heb bij Korzo de tijd gekregen om me artistiek in de praktijk te ontwikkelen en verdiepen. En daar ben ik heel dankbaar voor. Ik heb mijzelf beter leren kennen en kunnen experimenteren. Het moment waarin voor mij alles samen kwam, en zeker een hoogtepunt is, was de creatie van Khôra in 2023. Mijn grootste werk tot nu toe. Zaza Dupont ontwierp een prachtige set, we gingen op tournee en stonden 3x voor uitverkochte zalen bij Impulstanz in Wenen en bij de Tanzbienalle in Heidelberg. Een fantastische ervaring om dit met het team te delen. Alle drie de voorstellingen waren uitverkocht, het publiek was erg geraakt en we kregen mooie recensies. Dat was heel waardevol om mee te maken en gaf mij veel zelfvertrouwen.”
Q: Je zegt dat je jezelf hebt ontwikkeld, wat heeft het huismakerschap je gebracht?
A: “Ik heb vooral mezelf beter leren kennen als maker. Door van alles te proberen heb ik nu mijn weg gevonden. Ik heb nu de juiste handvaten om zelfstandig verder te werken. Ik ga vanuit mijn eigen stichting werk produceren de komende jaren. Uiteraard in nauw contact met het team van Korzo.”
-tekst gaat verder na foto-
Foto: voorstellingsbeeld Deep Time door Jim de Bock.
Q: Wat zou je toekomstige huismakers als tip willen meegeven?
A: “Ga vooral experimenteren en volg je intuïtie bij het maken van je werk. Niet elke voorstelling hoeft de perfecte voorstelling te zijn. Probeer dingen uit! Zo kun je ontdekken waar je krachten liggen als maker. En je mag hier onderzoeken wat en waarom je iets wilt maken. Dat proces heeft tijd nodig. Bij Korzo krijg je die tijd dus pak het met beide handen aan!”
Q: Waarom moet er volgens jou meer aandacht zijn voor vrouwelijke choreografen zijn?
A: “Er zijn nog steeds minder vrouwen die de kans krijgen om werk te maken. Dat verschil zie je bij de grote huizen en op de grote podia. De hele sector moet die emancipatie actief aanpakken. Ik denk dat het publiek er vaak ook niet bij stil staat. Het is belangrijk dat hier meer aandacht voor komt, want er zijn zoveel vrouwen die fantastisch werk maken. Korzo pakt hier gelukkig al een grote rol en steunt actief vrouwelijk talent en geeft hen de kans om werk te maken.”
Foto: voorstellingsbeeld Khôra door Jim de Bock.
Q: Welke samenwerking/festival/speelplek staat nog op je verlanglijstje?
“Nog veel hoor! Ik wil graag internationaal blijven touren. Ik vind het inspirerend om te zien en ondervinden hoe het publiek in het buitenland reageert op mijn werk. Ik wil heel graag nog op Impulstanz staan, dat is echt een topfestival en verder zou het een droom zijn om mijn werk in een venue als Chaillot in Parijs te laten zien.”
Q: Je sluit tijd bij Korzo af met Deep Time, het 2e deel van Khôra, kun je ons meenemen in een korte vooruitblik? Wat kan het publiek verwachten?
A: “Deze voorstelling heeft een ander gevoel dan Khôra. Er zitten veel fysieke momenten in, maar voelt tegelijkertijd misschien wat zachter. Ik werk met het idee dat als we willen evolueren, we dit alleen kunnen doen als we ons kunnen aanpassen. In dit werk onderzoek ik hoever die aanpasbaarheid kan gaan. De drie fantastische dansers geven leven aan de andere wezens die in ons zitten en omarmen zo het idee dat we niet een ding hoeven te zijn, maar juist verschillende dingen tegelijk kunnen zijn. Dit wordt kracht bijgezet door een licht design van Fudetani Ryoya en muziek van Miguelángel Clerc Parada. Verder zijn er de prachtige kostuums van Bregje Van Balen.”
Q: Waarom vind je het juist in deze tijden belangrijk om Deep Time te maken en te delen met de wereld?
A: We moeten als samenleving nadenken over hoe we willen evolueren in de wereld. Wat doet ertoe? En hoe willen we de wereld achterlaten voor de generaties die na ons komen? Dit werk is daarom een ‘act of resistance’.”
Q: Zijn er andere CaDance voorstellingen waar jij naar uitkijkt?
“Ik kijk uit naar How we move through the dark. Het eerste werk van de nieuwe Korzohuismaker Lea Ved in samenwerking met Poetic Disasters Club, de junior company van Club Guy & Roni. Deze speelt op zondagmiddag 18 mei.”
Deep Time gaat vrijdag 16 mei in wereldpremière tijdens de opening van CaDance en speelt ook op zaterdag 17 mei. Tickets voor het festival en de voorstelling zijn te koop via Korzo.nl.
Bekijk ook
Bekijk ook

Spelen met dans: drie choreografen, vier dansers, één internationaal experiment
Wat krijg je als je drie choreografen uit drie landen loslaat op één dansvloer met als enige richtlijn: "speel"? Precies. Een artistiek avontuur dat net zo spannend is als het klinkt.De voorstelling...
Verder lezen
Melisa Diktaş wint BNG Dansprijs 2025
De winnaar van de BNG Dansprijs is filmmaker, danser en choreograaf Melisa Diktaş.Dat werd afgelopen donderdag 17 april bekendgemaakt in theater- en makershuis Korzo. Melisa maakte indruk op de jury...
Verder lezen